İLETİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ +90 212 270 35 70 +90 543 501 01 00

Botoks

botoks

Botox, latince adı “Colastridium Botulinum” olan bakteriden elde edilmektedir. Botox sinir uçlarında oluşan uyarıların kasa ulaşmasını engelleyerek, kasın kasılmasını önler. Bu kaslar kasılmayınca yüzdeki kırışıklar azalır veya tamamıyla ortadan kalkar.

Henüz doku sarkmalarının başlamadığı dönemde, sadece mimik kaslarının aktif kullanımında kırışıklıklar görünür haldedir. Bu dönemde botox uygulanması, mimik kaslarını geçici olarak felç ederek kırışıklıkları düzeltir.

Botox uygulaması aynı zamanda eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi için de kullanılmaktadır.

Botox, yüze sürülen anestezik krem sonrası çok ince iğne ile yapılmaktadır. Kasların içine enjekte edilen botox 1 hafta içinde etkisini göstermeye başlayacaktır. Uygulama süresi 10 dakikadır. Botox’un etkisi 4-6 ay sürmekte ve tekrar yapılan uygulamalar bu süreyi uzatmaktadır. Bu süre sonunda kaslar eski haline gelir ve kırışıklar oluşmaya başlar. Burada belirtelim ki, botox uygulamasının etkisi geçici olduğundan dolayı, yüz germe, kaş kaldırma gibi ameliyatlara alternatif olmadığı unutulmamalıdır.

Uygulama sonrası hemen normal hayata ve işe dönmek mümkündür. Botox uygulamasından sonra işlem yapılmış bölgelere masaj (ovuşturulması) yapılmamalıdır.

Uygulama sonrası hafif kızarıklık olabilir. Bununla beraber çok nadir olarak yanlış uygulama sonucu göz kapağı düşüklüğü görülmektedir. Bu durum botox’un etkisi geçince ortadan kalkmaktadır.