İLETİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ +90 212 270 35 70 +90 543 501 01 00

Burun Estetiği

burun-estetigi

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir.

Estetik Burun Ameliyati İçin En Uygun Adaylar

Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirebilir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Ancak bu, ameliyatın görüntünüzü mutlaka sizin hayal ettiğiniz yüz görünümüne uyacak şekilde değiştireceği ve diğer insanların ameliyattan sonra size farklı davranacağı anlamına gelmez. Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

Birçok cerrah, buluğ çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatı ertelemeyi tercih eder. Bu bekleme süresi, genç kızlar için 14 -15 yaş civarı erkekler için ise biraz daha geçtir. Ameliyat kararının aile tarafından değil, bizzat kendisinin hayata geçirmek istediği bir karar olduğundan emin olmak için, gençlerin sosyal ve ruhsal uyumunu dikkate almak önemlidir.

Tüm Cerrahi Girişimler Bir Miktar Belirsiz Risk Taşir

Estetik burun ameliyatı deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapıldığı takdirde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) nadir ve genellikle önemsizdir. Her şeye rağmen daima bir komplikasyon ihtimali vardır. Bunlar enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye karşı reaksiyondur. Ameliyattan sonra çatlamış küçük kılcal damarlar, derinin yüzeyinde çok ince kırmızı noktalar şeklinde ortaya çıkabilir. Estetik burun ameliyatı, burun içinden yapıldığından, görünen ameliyat izi söz konusu değildir. Ancak açık teknik kullanıldığında veya geniş burun deliklerinin daraltılması gerekiyorsa, burun tabanında kalan çok küçük ve ince izler, genellikle, görülmeyecek kadar önemsizdir.

Her 10 vakanın aşağı yukarı birinde ikinci bir ameliyat gerekebilir (örneğin küçük bir şekil bozukluğunu düzeltmek için). Böyle durumları önceden tahmin etmek mümkün değildir ve bu en yetenekli ve deneyimli cerrahlara ameliyat olan hastaların dahi başına gelebilir. Düzeltici ikinci ameliyat genellikle daha dar kapsamlı ve daha basit bir ameliyattır.

Ameliyatınızın Planlanması

Doktorunuzla sizin aranızda, iyi bir iletişim esastır ve çok önemlidir. İlk görüşmede cerrah size burnunuzun neye benzemesini veya nasıl görünmesini arzu ettiğinizi soracak; burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyecek ve sizin için mümkün olan ihtimalleri anlatacaktır. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularıdır.

Uzun yıllar önce olsa dahi, daha önce geçirdiğiniz herhangi burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü, kullandığınız ilaçları ve şayet kullanıyorsanız sigara içtiğinizi cerrahınıza söylediğinizden emin olmalısınız. Özellikle, ameliyatla ilgili beklentileriniz ve ameliyatın sonuçları hakkında aklınıza gelen tüm soruları cerrahınıza sormaktan çekinmeyiniz.

Ameliyat Hazırlığı

Cerrahınız size yeme ve içme, sigara kullanma, belli vitaminleri ve ilaçları alma yada almaktan kaçınma ve yüzünüzü yıkama dahil olmak üzere ameliyata nasıl hazırlanacağınız konusunda bilgiler verecektir. Bu bilgileri yerine getirmeniz, ameliyatınızın daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır. Hazırlıklarınızı yaparken, ameliyattan sonra sizi eve götürecek ve gerekirse birkaç gün sonra dışarı çıkmanıza yardımcı olacak birini ayarlamayı unutmayınız.

Verilecek Anestezi Türü

Estetik burun ameliyatı, yapılacak ameliyatın büyüklüğüne, sizin ve cerrahınızın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezide genellikle hafif bir sedasyon uygulanır, burun ve çevresindeki alan uyuşuk olur; ameliyat süresince uyanık olacaksınız, ancak rahat ve ağrısız bir ameliyat geçireceksiniz. Genel anestezide ise ameliyat boyunca uyuyacaksınız.

Ameliyatınız

Estetik burun ameliyatı genellikle bir veya iki saat sürer. Ameliyat esnasında burun derisi, kemik ve kıkırdak çatısından ayrılacaktır. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir. Son olarak deri, oluşturulan çatının üzerine adapte edilecektir.

Çoğu plastik cerrah estetik burun ameliyatını burun içinden yapmaktadır. Bir kısmı ise özellikle karışık vakalarda olmak üzere açık tekniği tercih eder: Burun deliklerini birbirinden ayıran, dik doku bandı (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yaparlar.

Ameliyat tamamlandığında burun üzerine, burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı atel uygulanacaktır. Burnun içindeki iki hava yolunu birbirinden ayıran bölme olan septumu sabitleştirmek için, burnun içine tamponlar veya yumuşak plastik aletler konulabilir.

Ameliyatınızdan Sonra

Ameliyatınızdan sonra ilk 24 saat boyunca yüzünüzü şişmiş hissedeceksiniz, burnunuz ağrıyabilir veya hafif bir baş ağrınız olabilir. Herhangi bir rahatsızlığı cerrahınız tarafından reçeteye yazılan ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alabilirsiniz. İlk gün için tuvalete gitmek dışında başınız yüksekte olacak şekilde yatakta yatmayı planlayınız.

Gözlerinizin etrafındaki morarma ve şişliğin, 2 veya 3 gün sonra en belirgin hale geldiğini fark edeceksiniz; soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Şişlik ve morlukların çoğu ilk hafta veya daha uzun bir süre içerisinde kaybolacaktır (sizin ve cerrahınızdan başka hiç kimsenin fark edemediği çok az bazı şişlikler birkaç ay boyunca kalacaktır).

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca , genellikle ,burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur ve birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz.

Cerrahınız, dokuların iyileşme süresi boyunca, bir hafta veya daha uzun süre için sizden sümkürmemenizi (burnunuzu silmemenizi) isteyecektir. Şayet burun içinde tampon varsa, birkaç gün sonra alınacak ve kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Bir veya bazen ikinci haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki alçı atel alınmış olacaktır.

Normale Dönüş

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.

Bununla beraber, günlük yaşam temponuza tam anlamıyla dönmenizden önce, birkaç hafta geçecektir. Normal hayatınıza dönme konusunda cerrahınız daha ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır. Genellikle, yüksek efor gerektiren hareketlerden (koşma, yüzme, jimnastik -kan basıncınızı yükseltecek herhangi bir hareket) iki ila üç hafta kaçınmanız, 8 hafta süreyle burnunuzu darbe veya çarpmalardan korumanız, ovuşturmaktan ve güneşte yakmaktan kaçınmanız söylenecektir. Yüzünüzü ve saçlarınızı yıkarken veya makyaj yaparken nazik ve dikkatli olunuz.

İhtiyaç olduğu zaman kontak lensinizi takabilirsiniz, fakat gözlük için durum farklıdır. Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar, yani iki ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.

Doktorunuz, iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek için ameliyattan sonraki bir ay süresince sizi sık-sık kontrole çağıracaktır. Bu kontrol muayeneleri arasında sıra dışı herhangi bir şikayetiniz veya ne yapıp ne yapmayacağınız konusunda herhangi sorununuz olursa doktorunuzu aramakta tereddüt etmeyiniz.

Yeni Görünümünüz

Ameliyatı takip eden günlerde yüzünüz şiş ve bereli iken, daha iyi görüneceğinizi ve güzelleşeceğinizi unutmak kolaydır. Estetik ameliyattan sonra, hastaların çoğu bir süre kendisini iyi hissetmez, bu oldukça normal ve anlaşılabilir bir durumdur. Bir gurup hasta ise bu safhanın geçeceğinden emindir. Gün ve gün burnunuz daha güzel görünmeye başlayacak ve moraliniz gittikçe yükselecektir. Bir veya iki hafta sonra, yeni ameliyat olmuş gibi görünmeyeceksiniz. Ancak iyileşme hala yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir.

Özellikle burun ucunda olmak üzere, çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır.

İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Veya özellikleailevi veya etnik bir özellik olarak gördükleri bir şeyi değiştirdiyseniz, biraz gücenmiş olabilirler. Şayet bu olursa ilk anda niçin bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizi hatırlamayı deneyiniz. Şayet hedefinize ulaştıysanız, ameliyatınız da başarıya ulaşmıştır.

BURUN AMELİYATINIZDAN SONRA Sizin Yapmanız Gerekenler ve Bilgilendirmeler

1-    Ameliyatı takıben uykulu olacaksınız. Sizi rahat ettirmek için ilaçlar verilecek. Bu uyku hali akşam üstü veya gece kaybolacaktır. Ertesi gün de kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ancak biran önce normal aktivitenize geri dönmelisiniz. Böylece eski enerjinize çabucak kavuşabilirsiniz.

2-    Ameliyat sonrası sabah biraz zor kalkabilirsiniz ancak korkmadan günlük işlerinizi yapın.

3-    Ameliyat sonrası özellikle çok erken ayağa kalkarsanız hafif bulantı olabilir. Ameliyattan 6-8 saat sonra tamamen kaybolacaktır. Her ne kadar ameliyat öncesi, sırası  ve sonrasında bulantı için ilaçlar verilsede, bu ilaçların etkinliği %80 civarındadır. Bu durumda dinlenin, ağır yiyeceklerden uzak durun ve hafif sıvılar alın.

4-    Eve döndükten sonra 24 saat içinde nasıl olduğunuzu öğrenmek ve bir kontrol randevusu almak için beni arayın.

5-    Ameliyat öncesi size antibiytik verilecektir bunun dışında özel durumlar haricinde antibiyotik kullanmanıza gerek yoktur. Herhangi bir estetik cerrahiyi takıben enfeksiyon görülmesi oldukça nadirdir. Bir şekilde hassasiyet ve ateşin eşlik ettiği kırmızılık ve şişlik varlığında bize haber veriniz. Bir çok hastada 1010F yükselen ateş değerleri normaldir. Ancak ateşiniz 1020F olursa haber veriniz.

6-    Eğer ilave antibiyotik veya başka ilaçlar verildiyse prospektüse göre kullanın.

7-    Ameliyatı takiben sabah uyandığınızda şşliğinizin artmasına hazır olun. Eğer iki yastıkla yatabiliyorsanız, bu şekilde yatmak ödeminizi hafif azaltabilir. Ancak tek yastıkla bile olsa daha da önemlisi iyi bir uyku uyumaktır. Çünkü bu ödem 48-72 saat içince azalacaktır.

8-    Burnunuza koyduğum flasterin mümkün olduğu kadar kuru kalmasını sağlayın. 5-7 günde bu flasterler çıkarılacaktr.

9-    İlk 48-72 saatte kanla karışık burun akıntısının olması normaldir. Genellikle 24-36 saatte burun akıntısı belirgin şekilde azalır ve rengi açılır.

10- Temiz suya batırılmış kulak temizleme çubuklarıyla burnunuzu temiz tutunuz. Bu çubukları burnunuza pamuk boyundan daha fazla sokmayınız.

11- Ameliyattan sonraki 5 gün boyunca sümkürmeyiniz. Eğer septoplasti yapılmışsa 10 gün sümkürmeyiniz. Sümkürmek önemli kanamaya neden olabilir. Aynı şekilde ilk 10 gün yük kaldırmak kanamaya neden olabilir.

12- Eğer gözlük kullanıyorsanız, bunu bir parça flasterle alnınıza yapıştırabilrsiniz. Ameliyat boyunca 10 gün gözlük burnunuza yük bindirmemelidir.gözlüğün burnunuzun hangi kısmına temas ettiği önemlidir.

13- Ameliyat günündense ertesi sabah daha fazla morluk göreceksiniz. Bu morluklar 3. günden itibaren geçmeye başlayacaktır. Ödem herkeste farklı oranlarda azalır. 5-7. günlerde flasterleri çıkardığımızda ödem önemli miktarda azalmış olacak ve rahatlıkla insanların arasına çıkabileceksiniz.2-3 hafta içinde şişlikler iyice azalmış olacak ancak burun ucu gibi derinin nispeten kalın olduğu yerlerde bu süre aylar alacaktır. İlk 3 haftadan sonra burundaki değişiklik fark edilir hale gelecektir.

14- Burnun her iki tarafına da aynı işlemi yapmış olsakta, şişlik her iki tarafta farklı olacaktır. İlk 3 hafta içinde göreceğiniz şişlik ve morluk değişiklikleri sizi üzmesin.

15- Ameliyatı takiben ilk birkaç hafta burun ucu biraz uyuşuk olacaktır. Bu durum normal olup sinir lifleri iyileştikçe düzelecektir. Tam düzelme birkaç ay içinde gerçekleşir.

16- Ameliyatı takiben 3 hafta boyunca kalp hızını 90 nın üzerine çıkaracak egzersizlerden kaçının. Kalp hızınız arttıkça eşlik edecek olan TA yüksekliği kanamaya neden olabilir. Ameliyat sonrası 2-3 hafta içinde yavaşça egzersizlere başlayabilirsiniz. Temas sporlarına ameliyattan en az 4-6 hafta sonra başlayın. Bu süre içinde hafif darbelerle bir şey olmazken siddetli darbeyle burundaki kemiklerinin şekli bozulabilir.

17- Burnunuzun dış görünümünü değiştirirken burundan geçen hava akım paterninide değiştirdik. Bu değişiklikle hava yolu tıkanıklığı azaldıkça, burundan geçen hava miktarı artacaktır. Ameliyat sonrası 2-3 hafta boyunca şişliğe bağlı olarak hava akımında kayda değer bir artış olmaz, bu sizi üzmesin.

18- Burun şişliğini azaltmak için Afrin veya başka tip antihistaminikleri kullanmayın. Aksi taktirde burun akıntınız koyulaşacak ve temizlemesi zorlaşacaktır.

19- Flasterleri çıkardığımızda burnunuzu çok garip hissedeceksiniz burnunuz biraz uyuşuk olacak ve nazal kemikler yeniden şekillendirildiyse, alttaki düzensizlikleri hissedeceksiniz. Her zaman dışarıdan görülmeyen değişiklikleri burnunuza dokunak hissedebilirsiniz.

20- Herhangi bir zamanda burnunuz kanarsa sakin olun. Bu, kan basıncınızın yükselmesini engeller başınızın hafif yukarda olacak şekilde uzanın. 15 dk kadar burun ucunu sıkın. Bu şekilde kanamayı durdurabilirsiniz. Eğer başarılı olamazsanız bizi arayın.

21-Saçınızı burun üzerindeki sargılar çıkanedek kuaförde yıkatınız.Yüzünüzü ıslak bir havlıyla siliniz,boyundan aşağı duş serbest.İlaçları- ağrıkesiciyi tok karına 1 tablet 5 gün aksam,antibiotiki sabah akşam tok karına 1 tablet olarak 5 gün yutun.İliadin pediatrik spreyini burun içine silikon konulmuşsa çıkınca 4-5 gün yatarak her burun deliğine günde 3 kez 2 puf, Sterimarı ise günde 5-6 kez yatarak her burun deliğine 3 puf sıkınız.İliadinle arasında 30 dak ara olsun ,önce iliadini sıkınız.İliadini 5 günden sonra mutlaka bırakınız!Masaj doktorunuz tarafından gerektiğinde önerilecektir.

22- Ameliyatınızın başarılı ve memnuniyet verici olması için oldukça fazla zaman ve çaba harcadık. Kişisel olarak tedavinizin herhangi bir yerinde sizi daha fazla memnun edecek öneriler ve sorularınız için teşekkür ederim.

23- Eğer ilave sorularınız veya sorunlarınız olursa, lütfen en kısa zamanda bizimle irtibata geçiniz.