Bilgi

Liposuction hakkındaki bilgilerimiz DOĞRU MU?

Estetik cerrahi denildiğinde toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden biri Liposuction’dır (yağ aldırma). Öyle ki birçok istatistik konusunda taban aldığımız Amerika’da yapılan son araştırmada kadın erkek farkı göz etmeksizin estetik cerrahi girişimlerin başında yer almaktadır. 

Fazla kilolar insanoğlu ile ilelebet kol kola yaşayacak tıbbi bir problem. Hazır gıda pazarının bilhassa yoğun çalışan nüfusun yemek taleplerine hitap ettiği günümüzde, işe bir de stres ve hareketsizlik eklendiğinde kilolar ve kilolu olmanın yol açtığı hastalıklar çemberinde boğulmuş, kaçış yolu arayan bir insan topluluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. 1980’li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına bir türlü sokamayan insanlar ve toplum önünde olmaktan dolayı estetik kaygısı fazla olan insanlar için Liposuction bir çıkış yolu oldu. 

“Kilomu aldınız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz” yanlışına düşenler ya da bunun yanlış olduğu söylenmesine rağmen bu gerçeği göz ardı edenler hem kendileri mutsuz oldu hem de doğru endikasyon ile yapıldığında gerçekten mükemmel bir işlem olan bu cerrahi girişimin bazı insanlarca yanlış tanınmasına neden oldu.

  

Liposuction ne işlemi DEĞİLDİR?

 1. Kilo verme işlemi
 2. Sık kilo alıp verenler, doğum yapan kadınlar ve orta yaş üzerindeki insanlarda bölgesel yağlanmaya eşlik eden deri ve karın duvarı sarkmasını toplama (Deri üzerinde görülen çatlaklar deride elastikiyet kaybını gösteren en önemli işaretlerdedir.)  
 3. Selülitlerden kurtulma
 4. Ne yersen ye bir daha asla kilo almama
 5. Popo kaldırma

 

Liposuction o zaman NE İŞE YARIYOR? 

 1. Boyuna göre normal kiloda olan bir erişkinlerde bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini ( göbek, kalça yanları, diz içleri, erkeklerde böğür bölgesi gibi) uzaklaştırmak 
 2. Erkeklerde görülen jinekomasti denilen meme büyümesini tedavi etmek
 3. Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak

  

Liposuction  hangi BÖLGELER İÇİN UYGULANABİLİR ?

En sık  liposuction uygulanan bölgeler:

 1. Karın ve bel çevresi
 2. Kalçalar
 3. Uyluk iç ve dış yanı
 4. Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
 5. Boyun
 6. Üst kol
 7. Meme (Erkek ve kadın)

Daha az tercih edilen bölgeler:

 1. Bacakların dizin altında kalan kısımları ( Özel ince kanüller ile yapılmalıdır. Özellikle lipoödem vakalarında tercih edilir.)
 2. Gluteal bölge (popo) ( Gluteal bölgenin kalkık ve dolgun görünümü negatif yönde etkilenebileceği için daha çok asimetri olan vakalar ve gluteal bölgenin aşırı çıkıntılı olmasından şikayetçi olan vakalarda tercih edilir.)

 

Liposuction ve ERKEKLER

Türkiye’de  estetik ameliyat olan erkeklerin sayısı giderek artmaktadır. Liposuction estetik burun ameliyatından sonra erkeklerin en sık yaptırdığı ikinci estetik ameliyattır.

En sık liposuction yapılan bölgeler:

 1. Erkeklerde en sık bölgesel yağlanma karında göbek deliği etrafı ve böğür denilen belin iki yanında olur.
 2. Jinecomasti erkek memesinin büyük olmasıdır. Gelişimsel, hormonel etkenler ya da kullanılan ilaçlar etken olabilir. Altta yatan hastalık tedavi edildikten sonra meme bezi dokusu cerrahi olarak çıkartılıken, memenin yağlı dokusu da liposuction yöntemi ile uzaklaştırılır.

Erkek derisi kadın derisinden daha kalın olduğu için ameliyat sonrası deri adaptasyonunun erkeklerde daha iyi olduğunu ve deride ondülasyon görülme olasılığının daha az olduğunu da belirtelim.

 

Liposuction  RİSKLİ MİDİR?

Liposuction genel sağlık problemi ( kalp, şeker hastalığı, diğer kronik hastalıklar…) olmayan normale yakın kilodaki genç hastalara ( 60 yaş altı) yapıldığında riskli ameliyatlar grubuna alınmaz. Basında liposuction işlemi sonrası yağ embolisi gelişen ve ölüm ile sonuçlanan vakalara dair haberler genellikle aşırı kilolu hastalar, yandaş kronik hastalığı olan hastalar ya da ameliyat öncesi ve sonrası çeşitli önlemlerin yetersiz yapıldığı durumlar sonucunda karşılaşılan üzücü durumlar hakkındadır. 

Tüm ameliyatlarda karşılaşılabileceğimiz komplikasyonlar:

 1. Anestezi işlemine bağlı komplikasyonlar (İlaç alerjisi…)
 2. Kanama, hematom (deri altı kan birikmesi)
 3. Enfeksiyon
 4. Kronik kalp, akciğer rahatsızlıkları olanlar, şeker hastaları gibi hastalarda görülebilen sistemik komplikasyonlar
 5. Emboli (Yağ embolisi en sık uzun kemik kırıklarında görülen bir komplikasyondur.)

Daha çok liposuction ameliyatı sonrası görülebilen komplikasyonlar:

 1. Deri yüzeyinde ondülasyon ( Cerrahiden 3 hafta sonra başlanılan çeşitli masaj yöntemleri ile önlenmeye çalışılır.)
 2. Derinin yeterli oranda adapte olmamasına bağlı deri gevşemesi ( Özellikle menapoz sonrası dönemdeki kişiler ve doğum yapmış kadınlarda karın bölgesinde gözlenen bir durumdur. Liposuction  işleminden en erken 6 ay sonra karın germe, uyluk germe ameliyatı olarak adlandırılan yağ ile birlikte derinin de cerrahi olarak alındığı ameliyatların yapılması ile daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.)
 3. Deri kaybı (Nadir görülen bir komplikasyondur. Özellikle sigara kullanan hastalarda boyun bölgenin liposuction işlemi sırasında çok dikkatli olunması gerekir.)
 4. Yüzeyel duyu kayıpları (Genellikle geçicidir.)
 5. Deri yanığı ( Ultrason enejisi ile yapılan liposuction işleminde oluşan ısıya bağlı oluşabilen nadir bir komplikasyondur.)
 6. Karın duvarının delinmesi ( Özellikle çok doğum yapmış kadınlar, fıtığı olan hastalarda karın bölgesinin liposuction işlemi sırasında oluşabilir. Bu gibi hastaların ameliyat öncesi teşhisi çok önemlidir.)

Liposuction ile ilgili ayrıntılı bilgilere internet üzerinden yaptığınız küçük bir araştırma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çoğu kaynağı dikkatli okuduğunuzda bizim yukarıda değindiğimiz noktaların yazının çeşitli bölümlerinde belirtildiğini göreceksiniz. Fakat nedendir bilinmez insanoğlu bazen sadece kendi görmek istediğini görüyor.